Bankovníctvo: Zaujalo nás v roku 2015

Bankovníctvo: Zaujalo nás v roku 2015

21.12.2015

Rok 2015 priniesol na bankovom trhu viacero zmien a zaujímavých udalostí. Celkovo sa banky na Slovensku v roku 2015 výrazne posunuli najmä v oblasti digitalizácie svojich služieb. Svoje mobilné aplikácie a distribučné kanály inovovala takmer každá banka. Dokonca aj tradiční hráči ako Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Sberbank Slovensko boli tento rok mimoriadne aktívni v tejto oblasti.

A čo nás zaujalo v roku 2015 najviac?

25. narodeniny Tatra banky v znamení inovácií

Vo februári uviedla Tatra banka na trh novú mobilnú aplikáciu, ktorou si upevnila postavenie inovačného lídra.  Služby a funkcionality, ktoré klientom prináša sú užitočné a štýlové. Výber hotovosti z bankomatu pomocou mobilnej aplikácie komunikovala banka počas celého roka. Svoje 25. narodeniny oslávila Tatra banka novými inováciami, ktorými vylepšuje svoj digitálny servis.

mBank s 250 000 klientmi

Tento rok sa podarilo online banke pokoriť hranicu 250 000 klientov a otvoriť pobočku novej generácie v nákupnom centre Eurovea. Úspešný rok zakončuje táto online banka kampaňou mBenefity a spustením mobilnej aplikácie pre operačný systém Windows Phone.

Podľa informácii z viacerých spravodajských portálov plánuje mBank vytvoriť na slovenskom trhu strategické partnerstvo so spoločnosťou Orange, podobne ako v Poľsku.

Cenoví vyzývatelia na hypotekárnom trhu

Prima banka, ktorá sa pustila do agresívneho súboja o klienta Slovenskej sporiteľne a VÚB banky, ťažila dlhé obdobie z jednoduchej ponuky úveru a jasnej komunikácie benefitu. V jesennom období znížila Slovenská sporiteľňa úrokové sadzby na úroveň Prima banky, ktorá opäť potrebuje vymyslieť a uviesť novú výhodu, ktorou dokáže získať klientov tradičných bánk.

Tradiční hráči by mali zbystriť pozornosť aj na svoju digitálnu konkurenciu. mBank nie je významným hráčom na trhu financovania bývania, no má predpoklady na to, aby dokázala k sebe pritiahnuť najmä mladých, digitálne orientovaných klientov, ktorí budú svoj úver refinancovať prvýkrát.

Akvizície a fúzie

Slovenský trh v bankovom sektore je málo konsolidovaný. Popri niekoľkých silných hráčoch pôsobia aj menšie banky, ktoré sa snažia rásť organicky, aj keď priestor je limitovaný. Rakúska skupina RBI predala tento rok svoju online banku ZUNO. Novým majiteľom ZUNO sa stal ABH Holding, ktorý patrí do skupiny Alfa Group.

V decembri bola v médiách uverejnená aj správa o predaji Sberbank Slovensko, ktorý ešte musí schváliť Protimonopolný úrad SR a regulátor. Banku by mala získať investičná skupina Penta, ktorá na Slovensku vlastní Privatbanku a Prima banku. Táto akvizícia poskytne skupine viacero možností rozvoja svojich aktivít vo finančnom sektore.

Po zhrnutí zmien a udalostí očakávame, že výsledok hospodárenia bankového sektora na Slovensku sa zlepší. Veľkí hráči predpovedajú vysoký nárast ziskov, čo vytvorí priestor na nové investície a rozvoj, z čoho by mal konečnom dôsledku profitovať aj zákazník.

Archiv blogu

23
december
2019
Veselé Vianoce a šťastný nový rok!

Veselé Vianoce a šťastný nový rok!

Prajeme Vám krásne prežitie vianočných sviatkov a úspešný štart do nového roka 2020!

5
november
2019
Výstava Podnikajte s franchisingom

Výstava Podnikajte s franchisingom

Dňa 22.10.2019 sa náš country manager, Peter Varga, a kolegyne, Anna Pechová, Mária Melichová a Andrea Matyašovská, zúčastnili podujatia Podnikajte s Franchisingom, jedinečnej výstavy franchisingového podnikania.

2
október
2019
Naše postrehy z veľkej konferencia DataFlow v Debrecíne

Naše postrehy z veľkej konferencia DataFlow v Debrecíne

Druhé najväčšie mesto Maďarska hostilo účastníkov prvého ročníka konferencie Dataflow, zameranej na tému Data-Driven Decision Making (DDDM). Organizátori programom konferencie zaujali takmer 130 účastníkov z radov vedúcich a riadiacich pracovníkov. Nechýbalo ani zastúpenie našej spoločnosti. Ako realizujete  svoje manažérske rozhodnutia Vy? Na základe dát, či intuície?

25
september
2019
Fintech a Insurtech nás zaujíma

Fintech a Insurtech nás zaujíma

V septembri sa uskutočnil v poradí už tretí fin.techsummit so zameraním na finančné technológie, blockchain a cryptomeny, organizovaný nezávislou konferenčnou platformou Techsummit Events.

5
september
2019
Náš český Country Manager Václav Šojdel napísal článok pre Marketing & Media

Náš český Country Manager Václav Šojdel napísal článok pre Marketing & Media

Veľmi nízka nezamestnanosť rozširuje pohľad manažérov na rolu Mystery Shoppingu vo firmách.

21
august
2019
Market Vision Rally Team zvíťazil na Barum Czech Rally Zlín 2019!

Market Vision Rally Team zvíťazil na Barum Czech Rally Zlín 2019!

Posádka Market Vision Rally Teamu Aleš Holakovský/Martin Vinopal zvíťazila v triede 10 na najvýznamnejšej českej automobilovej súťaži 49. Barum Czech Rally Zlín 2019!

8
jún
2019
MARKET VISION DAY IV

MARKET VISION DAY IV

Vo štvrtok 6.6.2019 sa v priestoroch našej pražskej pobočky uskutočnil už 4. ročník akcie s názvom Market Vision Day. Zúčastnilo sa viac ako 100 účastníkov z radov klientov a kolegov z českej a slovenskej pobočky.

31
máj
2019
Kolegovia sa zúčastnili KONFERENCIE MSPA EUROPE/AFRICA 2019

Kolegovia sa zúčastnili KONFERENCIE MSPA EUROPE/AFRICA 2019

Naši kolegovia z Čiech sa zúčastnili 20. výročnej konferencie MSPA EUROPE/AFRICA 2019, odkiaľ si ako jediní z Českej republiky odniesli prestížne ocenenie Elite Membership Status.

nahoru